Nejstarší historie klubu

Začátky

Lední hokej se do Jindřichova Hradce dostal poměrně pozdě. V roce 1928 se na zamrzlém rybníku Vajgar hrál tzv. "bandy" hokej. O rok později se do Hradce díky Václavu Rohlíkovi dostala pravidla ledního hokeje a v roce 1929 vznikl Veslařsko-bruslařský klub – VBK Vajgar. V létě se na rybníce veslovalo, v zimě bruslilo a hrál hokej. Úplně první zápas sehrál VBK Vajgar v Jihlavě, kde vyhrál 3:0. V sezóně 1929/1930, konkrétně 16. února 1930 se Vajgar poprvé zúčastnil Mistrovství jižních Čech, kde se umístil na třetím místě. V roce 1934 sehrál VBK svůj první mezinárodní zápas, když na vlastním ledě porazil Mödlinger EC Vídeň 2:0. Mezi nejlepší hráče té doby patřili gólman J. Novák a hráči do pole L. Musil a E. Mazzetti. Jihočeské mistrovství Vajgar poprvé vyhrál v sezóně 1937/1938.

Méně úspěšné byly první poválečné roky. Klub se musel sloučit s místním Slovanem. Většina hráčů odešla a hokej byl stále odkázán na přírodní led rybníka. Změnu přinesl až rok 1952, kdy v místech, kde jsou dnes na Slovanu tenisové kurty bylo vybudováno kluziště s umělým ledem.

V 50. a 60. letech se Slovan J. Hradec umisťoval ve středu tabulky Krajského přeboru.

Léta sedmdesátá – dva pokusy Slovanu o postup do druhé národní ligy

Slovan byl v sedmé dekádě pravidelným účastníkem Krajského přeboru, kde se umisťoval v první polovině tabulky. V roce 1973 byl vybudován stadion s umělým ledem a s kapacitou 3500 míst, ovšem ještě bez střechy. V sezóně 1976/1977 Slovan Krajský přebor vyhrál, když ze 14 utkání prohrál jen jediné a se skóre 107:46 získal 26 bodù. Jelikož hokejové divize byly zrušeny, Slovan hrál kvalifikaci o postup rovnou do druhé národní ligy, kde se utkal se silným týmem Klatov, za který nastupovalo několik ligových hráčů, kteří ve městě karafiátů absolvovali základní vojenskou službu. První utkání Slovan prohrál 5:8 a ve druhém remizoval 3:3, což na postup do druhé národní ligy nestačilo.

Slovan dokázal Krajský přebor vyhrát i v následujícím ročníku 1977/1978 (16 výher – 1 remíza – 3 prohry, skóre 131:61, 33 bodù). V cestě do druhé národní ligy stál opět velice silný soupeř, jehož porazit bylo nad síly tehdejšího Slovanu. Žďár nad Sázavou uštědřil Slovanu dvě potupné prohry 1:13 a 3:22 a na postup do vyšší soutěže si musel Slovan ještě počkat.

Léta osmdesátá – Vajgar začíná stoupat vzhůru

Jindřichohradecký Slovan navázal na úspěšné sezóny z konce 70. let a pravidelně se umisťoval na pomyslném stupni vítězů. Jen jedinkrát skončil Slovan na 4. místě, třikrát byl Slovan bronzový, pětkrát stříbrný a v sezóně plné změn 1989/1990 Krajský přebor vyhrál. Na konci této sezóny se hokejisté osamostatnili od sportovního gigantu Slovan a vznikl HC Vajgar Jindřichův Hradec, v jehož čele stál Milan Kašpárek, který byl současně i trenérem A-týmu. Nově vzniklý HC Vajgar přešel i kvalifikací a postoupil do druhé národní hokejové ligy.

Od sezóny 1980/1981 se v J. Hradci začalo systematicky pracovat s mládeží, která byla soustředěna do jednotlivých školních tříd, což mělo velký význam pro výrazný růst úrovně mládežnického hokeje ve městě.

Rok 1985 přinesl další zlom. Došlo ke kompletnímu zastřešení zimního stadionu a město nad Vajgarem získalo na svou dobu jede z nejmodernějších stadionù v tehdejším Československu s kapacitou 3500 diváků.

Krátké zprávy

Pojď hrát hokej - v sobotu 27. ledna

(21.01.2018) | KLH Vajgar J. Hradec se jako již tradičně účastní akce POJĎ HRÁT HOKEJ. Akce startuje již tuto sobotu 27. ledna 2018 v 7:30. Všichni zájemci, co si chtějí vyzkoušet lední hokej jsou srdečně zváni.

1. HC Technika Brno 4 16:13 3 8
2. KLH Vajgar Jindřichův Hradec 4 18:16 2 6
3. HC Baník Sokolov 4 12:17 -5 4

Odehrané zápasy

18.03.2017 | 18:00Skóre
KLH Vajgar Jindřichův HradecKLH Vajgar Jindřichův Hradec5:6
HC Technika BrnoHC Technika Brno
08.03.2017 | 18:00Skóre
HC Baník SokolovHC Baník Sokolov5:4
KLH Vajgar Jindřichův HradecKLH Vajgar Jindřichův Hradec

Nejbližší zápasy

Skupina o udržení
Další zápasy v této soutěži nejsou naplánovány.